Proč stroje z Číny

Rozhodování o pořízení obráběcího nebo tvářecího stroje z Číny není jednoduché. Snad každý zvažuje nevýhody, kterými může být vzdálenost, komplikované vyjednávání o technických parametrech, potenciální problémy se servisním zázemím nebo riziko takovéto zahraničně-obchodní transakce se zemí mimo EU.

Na druhé straně se zde objevuje i celá řada výhod, jako jsou cena, ochota čínských výrobců upravit stroj podle přání zákazníka nebo stále více dobrých referencí na čínské stroje ve vyspělých zemích.

Čínské výrobky za poslední roky udělaly velký skok v nabízené kvalitě. O tom se stále častěji přesvědčuje mnoho českých a slovenských podnikatelů.

Komplikované je to v tom, že v Číně se snaží výrobci obráběcích strojů (jako jsou CNC obráběcí centra, soustruhy, frézky, lisy vytlačovací stroje apod.) nebo zařízení (jako jsou formy, přípravky, náhradní díly) přizpůsobit zákazníkům, a to za všech okolností. Proto zde najdeme vedle strojů a zařízení střední třídy a TOP třídy i stroje a zařízení nízké kvality (nízkonákladové výrobky). Záleží na tom, co poptáváte a chcete koupit. Na rozdíl od evropského výrobce vám v Číně nikdo nebude říkat větu „za ty peníze se to nedá vyrobit“. Chcete to – máte to mít. V podstatě se chovají tak, jako by předpokládali, že přece musíte vědět, co je a co není možné za vaše peníze udělat.

Pokud si zachováte zdravý rozum a hledáte rozumný poměr mezi cenou a kvalitou, jsou stroje z Číny dobrou volbou. Dovozem získáte výraznou úsporu v pořizovací ceně.

Naše dodávky se soustředí především na skupinu strojů střední třídy kvality, kde je poměr cena/kvalita nejlepší. Dobří výrobci umí nabídnout i montáž, pokud to stroj vyžaduje, a mají také propracovaný servis, neboť zpravidla mají zkušenosti s dodávkami do zemí EU (Velká Británie. Německo, Rakousko), USA či Japonska.

V případě prodeje složitějších strojů lze dohodnout prohlídku výrobního závodu, případně přejímku hotového stroje přímo v Číně, případně výrobu dílů na „vašem“ stroji podle vašich výkresů ještě před vyexportováním z čínského výrobního závodu.

Odpověď na otázku „Proč stroje z Číny?“ lze tedy shrnout následovně:

  • Výrobci strojů v Číně za posledních 5-10 let udělali významný posun v kvalitě své produkce a jsou u strojů běžného použití plně konkurenceschopní v Evropě.
  • Soustruhy, lisy, frézky, CNC obráběcí centra, kovačky a další stroje mají velmi dobrý poměr cena/kvalita a dovozem lze ušetřit 30-50% ceny stroje oproti pořízení v Evropě.
  • Vysoká flexibilita čínských výrobců umožňuje výrobní stroje přizpůsobit zcela potřebám zákazníků.
  • Čínští výrobci jsou schopni se prokázat referencemi z vyspělých zemí jako je Japonsko, USA, Anglie, Německo, Rakousko apod.
  • Certifikáty CE jsou u dobrých výrobců samozřejmostí.
  • Dodávky náhradních dílů a technická asistence pro servisní práce jsou samozřejmostí.
  • V současné době již existují mechanismy, jak riziko dovozu stroje z Číny nebo Taiwanu eliminovat.
  • Pořízení stroje do výroby až za poloviční cenu než je běžné, se vždy významně projeví v kalkulaci cen výrobků pro zákazníky, a tedy na konkurenceschopnosti vašeho podniku, a to jak na domácím trhu, tak na evropském nebo zámořském, pokud vyvážíte na trhy mimo EU.

Potřebujete více informací k dovozu strojů z Číny?